Skip to main content

İ.K.NEREYE KOŞUYOR VE İNSAN DEĞERLERİ SEMİNER NOTLARIM

Ankara’da İnsan Kaynakları alanında yapılacağı duyurulan Seminer ve Eğitim Programlarını Sosyal Paylaşım sayfalarından imkan ölçüsünde takip etmeye çalışıyorum. Bizzat katılmam mümkün olmasa bile, etkinlik ile ilgili paylaşımları ve notları paylaşım alanlarından takip ediyor ve bu yoldan bile önemli çıkarımlara ve bilgilere erişiyorum.Bu paylaşımlar ile değerlendirme notlarının ilgi duyan insanlara ulaştırılmasını bu bakımdan çok manidar buluyor ve bu düşünceye sahip olan değerli İK gönüllüsü arkadaşlara katkılarından dolayı her fırsatta teşekkür ediyorum.
LALABEY GELİŞİM ENSTİTÜSÜNCE Ankara Crown Plazada  17 Ocak günü    düzenlenen ‘’İnsan Kaynakları Nereye Koşuyor/İnsan Değerleri Nelerdir?’’ Konulu Seminere katılma fırsatını değerlendirdim ve katıldım.İnsan Kaynakları alanında Uzman olan İnsanlardan  yeni bakış açıları ve yeni yaklaşımlar öğrendim.Kendi deneyimlerimi bu Uzmanların değerlendirmelerine sundum ve bu sayede kendi bilgilerimi,geliştirdim, güncelledim.Bir de değişik Sektörlerde İK Yönetmeni İnsanlardan oluşan güzel bir grup  ile bilgi ve görüş alış verişi yoluyla paylaşım fırsatı buldum.Her yönüyle çok faydalı olduğunu gönülden söyleyebileceğim bu  Seminerin içerik bölümü ilgili alanlarda tümüyle çok güzel paylaşılmış olmasına karşılık; ilk paragrafta değindiğim ve desteklediğim üzere, paylaştıkça çoğalması ve daha fazla İnsana ulaşmasına vesile olması düşüncesiyle bu Seminere ilişkin  kendi izlenimlerimi de kısaca anlatmaya çalışayım.
Birinci bölümde Çiler hanım o akıcı üslup ve konuya olan hakimiyeti ile bilgilerini biz izleyenlerine paylaştı.Neler mi  anlattı ;hepsi noksansız paylaşım videolarında mevcut.Benim halen çok net hatırımda kalan tespitleri ve yaklaşımları şunlardı;İK’ en önemli sorununun gidişatına doğru yön verememek olduğunu,daha açık anlatımla bugüne dayalı plan ve hedeflerle meşgul olup daha önemli olanı yarını öngörmekten uzak olduğunu,oysa yarını planlasa bunun zaten  bugünü de kapsayacağını öncelikle anlattı.   
İşletmeyi bir otomobil gibi düşünürsek, İnsan Kaynaklarının bu otomobilin direksiyonunda olmadığı,ancak bu otomobilin seyredeceği yolun asfalt mı,beton kaplamamı olacağını,bunun enini ve boyunu nereye kadar kaplanacağını,üzerinde yer alacak işaret ve çizgilerin, kullanılacak malzemenin kalite ve standartlarını vb. ayrıntı unsurlarını   belirlediğini vurgulayıp bu hususa dikkat çekti.
Rakiplerine fark oluşturmak isteyenlerin ya yaptıkları işi farklı yapanlardan , ya da tamamen farklı bir iş ile başarıyı hedefleyenlerden oluşacağını vurguladı.Ayrıca İK ‘nı Finansman, Satış,Pazarlama ve departmanlarının üstünde önceliklendirmeyi başarabilen kuruluşların da daima rekabet üstünlüğüne sahip olabileceklerini,İK’nın önemini anlayan şirketlerin geleceklerini garanti altına alacacaklarını ifade etti.   
İK Koordinatörlerinin şirket üst yönetimine,İK’ nın misyonunu gerçekleştirebilmesinin  bu oluşumun hedeflediği noktaya ulaşabilmesindeki rolünü ve  etkisini iyi nakşetmesinin de kendisinden beklenen ve çok önemli bir durum olduğunu belirtti. İK’ nın işletmenin Strateji belirleme  ve kararlara katılmaların başka bir deyişle bugün kendisine biçtiği vizyona yani Stratejik ortaklığa ancak böylelikle ulaşabileceğini belirtti.
Seminerin ikinci bölümünde ise Murat bey sade ve yalın bir şekilde yine büyük bir ilgi ile takip edilmesini sağladığı konuşmasında;ilk olarak birinci kuralın  İnsanı Nesneden çıkarıp Özne olarak gören bir anlayışın hakim kılınması olduğunu belirtti.Genel değerler bütünü içindeki Özne değerin ise İnsan Değerleri olduğunu vurguladı.Diğer taraftan.bir yerde herhangi bir sorun varsa doğru Analiz ile tespit  yapmanın çok önemli bir adım olduğunu belirtti.Durumun ihtiyacı olan iyileştirmeleri yapabilmek için Sistemin bütünü ile ele alınması ve perspektifinden,sistemin işleyişine bütün çark dişlilerin tek tek gözden geçirilip öngörülen teşhisin ancak bu şekilde bizi sağlıklı sonuçlara ulaştırabileceğini,21 y.y.teknoloji kullanımının artması ile en önemli Parametrenin ise Bilgi olarak karşımıza çıktığını   belirtmiştir.   
Kendi alanlarında tecrübe sahibi katılımcıların da yaptığı değerlendirmeler ve tecrübe paylaşımları da bu buluşmaya çok zenginlik kattı.Bu ise Seminerin ayrı bir güzellik boyutu.
Sonuç olarak üç saatlik bir çalışmayı burada tamamen yansıtabilmek elbette mümkün değil.Bir nebze konuya ilgi duyan İnsanlara katkı olduysa ne mutlu bana.Bu güzel Organizasyon nedeniyle   Lala bey Gelişim Enstitüsüne ve hem ev sahipliği hem de güzel bilgileri bizlerle paylaşmalarından dolayı Sayın Murat Sayımlar bey’e ve yine güzel sunumları ile biz katılımcılara faydalı bilgiler sunan Sayın Çiler Yıldız hanımefendiye,bu etkinliğe emeği geçen herkese ve tüm katılımcı arkadaşlarımıza teşekkür eder,böylesi güzel gruplarla bu gibi keyifli çalışmaların devamını temenni ederim.

İ.K.NEREYE KOŞUYOR VE İNSAN DEĞERLERİ SEMİNER NOTLARIM” hakkında 6 yorum

 1. Ben Teşekkür ederim Duygu hanım,
  böylesine faydalı bir çalışmada sizinde katkınız bulunduğu için.

  Sağlık ve çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

 2. Nedim Bey öncelikle Banu Hanımın blogunda yaptığınız yoruma ve benimle alakalı değerli düşüncelerinize çok teşekkür ederim.

  Lalabey Gelisim Enstitüsünün düzenlemiş olduğu etkinlikle ilgili içeriği bizimle paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.

  Çiler Hanımı bende sosyal medyadan yakından takip etmekteyim. Son zamanlarda en çok sorulan ve cevabı aranan bir konu "İK'nın Geleceği"..

  Yaşayıp göreceğiz iş hayatındaki değişimleri…

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim..

  Sevgilerimle

 3. Nedim Bey, zaman ayırıp özetlediğiniz ve paylaştığınız için en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir ve değer katar düşüncesi ile çabamızı büyüttüğünüz ve daha geniş kesimler ile paylaşmanız çok anlamlı. Başka konu ve konuşmalarda görüşmek dileği ile saygılar.

 4. Gökhan bey,
  Geçtiğimiz günlerde toplu ulaşım aracı ile bir ulaşımımız sırasında otobüste anne ve babasının ortasında puşetinin içinde bir bebek.Bir yaşında var veya yok;bizim yüzümüz de ona dönük,yanımda da bir arkadaş var.Bebek bize bakıp öyle güzel gülüyor ki,arkadaş da bende o an o kalabalık içindeki hiç kimsenin daha içten tebessüm,bundan daha güzel bir gülümsemede bulunamayacağında hemfikirdik.Şunu da
  düşünmeden edemedik,İnsanın Özü bu aslında.

  En iyi dileklerimle,

 5. Çiler hanım,
  asıl ben çok Teşekkür ederim,bizlere faydalı bilgiler sunduğunuz için.Ayrıca mesleğinizde,kariyerinizde zirveye çıkmanıza rağmen İnsan Değerlerinizi Korumayı Ve Sürdürmeyi başarmış bir İnsan Örneği Teşkil Ederek Toplumumuza sağladığınız değer biçilmez katkı için. Ve de içten,güzel yorumunuz için.

  En iyi dileklerimle,

Bir Cevap Yazın