Skip to main content

PERYÖN 22. İNSAN YÖNETİMİ KONGRESİ NOTLARIM (İnsanları BuluşturmakDünyayı Birleştirmektir.)

       Peryön kongreye Peryön Yönetimince İK Blog Yazarı olarak özel davetiye ile davet edilmem çok sevindiriciydi. Öncelikle bu durumu belirtmek istiyorum. Birinci gün erken saatlerde kayıt bölümünden işlemleri yaptırıp Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayına giriş yaptığımda henüz girişten on adım atmış durumdayken hemen ismimle bana yönelen bir sesle karşılaştım. Bu sesin kendisini iki yılı aşkın süredir sosyal medyada yaptığı değerli İK paylaşımlarından tanıdığım ve deyim yerindeyse artık aileden biri gibi bildiğim İK Blog Yazarı Gökhan Yılmaz ve yine sosyal medyadan tanıştığımız bir diğer İK Bloggeri kıymetli Mutlu Canatar’a ait olması hepimiz için; bir manada günün ilk güzel kaynaşmasının buradan itibaren başladığı demekti.
           
   
     Kongre salonuna girdiğimizde Genel Sekreter Özlem Helvacı hanımın mümkün olabildiğince tüm konuklara ve bizlere hoş geldiniz deyip karşılaması ve kendileriyle kısa sohbet imkanı bulmak kayda değerdi. Bloggerler için yer ayrılması bir başka güzellikti diyebilirim. Ayrılan alana yöneldik ve 2000’in üzerinde katılımcının takibiyle ve 100’ü aşkın ana ve paralel salon oturumlarıyla 4 Kasım sabahı iki gün boyunca sürecek kongre Programı Peryön Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın’ın açılış konuşmasıyla start verdi. 
          Sevilay hanımın Peryön mutfağından geldiği ve Peryön çatısı altında filizlenen ve güçlenen Bilgi Yönetimi Platformu gibi çok özel bir alanın kurucusu olması yanında Popüler Yönetim Dergisi Yazarlarından olması bu manada yeter referans.Sevilay hanım akıcı bir üslupla ve etkili yansı görseli kullanarak Peryön’ ün çalışmaları hakkında genel bir bilgilendirme gerçekleştirdi. Bununla beraber Peryön’ün V.U.C.A (Volatility – Uncertainty – Complexity – Ambiguity)   çalışmasına değindi. Yani Vizyoner Ol-Anla-Karmaşayı netleştir-Çevik ol.
          Daha sonra söz alan Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet C.Dördüncü ise konuşmasında;
-Yeteneklere işletmelerin gözü gibi bakmaları gerektiğini,
-Çalışanların kapasitelerinin performansa taşınmasının asıl önemli olan yaklaşım olduğunu,
-Rutin iş talepleri dışında ‘Nasıl özgün bir değer üretebiliriz’ diye düşünen çalışanlar topluluğuna ihtiyaç bulunduğunu,
-İnsanın bir kaynak değil,başarının temel kaynağı olduğunu,
-Ülkemizde sosyal medya kullanımının yüksek oranlarda olduğunu,
-Dolayıyısla bilgiye ulaşmak ve bilgiyi yaygınlaştırmanın günümüzde oldukça aktif olduğunu,
-Yeni nesil çalışanların beklentilerinin çok faklı olduğunu,mesela:elde edecekleri ücret dışında tutkularının  peşinde oldukları.anlamlandırdıkları ve tatmin oldukları işleri yapmaktan,yani  sevdikleri projelerin içinde yer almak istedikleri,
-İş ve özel yaşam dengesi,
-Hayatı dolu dolu yaşamak, 
-Finansal özgürlük yanında önemli bir bölümünün aileleriyle vakit geçirmek,
-Diğer taraftan kişisel gelişim fırsatı istediklerini,
-Ortak akla ve ekip çalışmasına yatkın olduklarını,
-Aynı anlayışa sahip İnsanlarla çalışmayı sevdiklerini,
-Görüşlerinin dikkate alınmasının çok etkili sonuçlar sağlayacağını,
-Çözüm odaklı olduklarını,
-İletişimde ağızdan ağıza iletişim yolunu kullandıklarını belirtti Ve,
-İşletmelerin yetenekleri yakalamak ve elde tutmaları için bu faktörleri uygun hareket etmeleri,
-Şirketlerin beklentilerini yeniden gözden geçirip değiştirmeleri ve işletme beklentileriyle yeteneklerin beklentilerinin uyumlaştırılasında fayda olacağını,
-Yönetici ilişkilerinin en önemli motivatör olduğunu belirtti.
-Fark yaratan,insiyatif alan,iletişim  becerileri yüksek,algısı açık,fırsatlara odaklanan bir çalışan profilinin işletmeler için ancak hedeflenen başarıyı sağlayacağı,özetle anahtar noktanın ‘değişimin başarı ile yönetilmesi’olduğunu,
Bunun için değişimin durdurulamayacağından planlanarak yönetilmesinin mümkün ve doğru yaklaşım olacağını vurguladı.

          Bu arada paylaşımları bir taraftan ilgiyle takip ederken her konuşmacının paylaşımlarından satır araları ve anahtar noktalara, dip notlara #peryonkongre hashtag ile tüm katılımcılar, özellikle de Blog Yazarlarınca anında ulaşılmasını sağlayan paylaşımlar sahneye verilen yansıların birinden akmaya başladı.

Dolayısıyla bu özetlere #peryonkongre den ulaşmak halen mümkün.

         
  Yine kahve molalarında İK PAYLAŞIM ve Esra Kamer Tülü,KAYNAĞIM İNSAN ve İpek Aral Kişioğlu,ÇAĞIN İNSAN KAYNAKLARI (Peryön Den.Kur.Üyesi) Aydan ÇAĞ ile çok keyifli ve kaynaşma dolu sohbetler gerçekleştirdik.
      

   
              Peryön kongre notlarıma buradan itibaren  daha çok Blogger arkadaşlarımın paylaşımlarında yer almayıp katılıdığım oturumlardan bahsetmekte fayda görüyorum.Bu kapsamda ise;
Yünsa Kurumsal İletişim Lideri Ayşegül Okay : İletişim, 
              Peryön Yön.Kur.Üyesi ve Eczacıbaşı Baxter Hastane Ürünleri San.ve Tic.A.Ş .İnsan Kaynakları Direktörü Aslı Dizdar’ın muhteşem moderatörlüğünde Mavi Yaka ve Beyaz Yaka Yakınlaşması konulu oturumun başlangıcında Aslı hanım ilk olarak Ayşegül hanıma söz vererek bu konudaki çalışmalarından bahsetmesini istedi.
                Ayşegül hanım sözlerine şu cümleyle başladı ;İLETİŞİMİN YAKASI VE RENGİ OLMAZ ,dedi.
Ki bu sözün  hemen benim de dahil olduğum üzere birçok katılımcının twitlerinde slagona dönüşüp motto alındığını söylemek mümkün.Dolayısıyla bu tanıma yer vermeden geçmek mümkün olabilir mi?
                Ayşegül hanım bu ortak iletişim kültürünü oluşturmak için çeşitli  yöntemlerle araştırmalar ve analizler yaptıklarını,tüm çalışanlara özellikle de mavi yaka çalışanlara yönelik onların isteklerini ve beklentilerini belirleme maksatlı anketler,odak görüşmeler,ortak değer nosyanları ürettiklerini ve tüm kademe çalışanlara bizim için var ve değerlisiniz’i vermeyi hedeflediklerini belirttti.
             Bu çalışmalardan ve bu alt perdeden iletişim kurma ve belli ölçülerde bile olsa çalışanların makul talep ve görüşlerinin kayda alınıp buna dönük adımlarının neticesinde çok olumlu geri bildirimler aldıklarını söyledi. Aynı amaçla çeşitli aralıklarla düzenledikleri kurumiçi sosyal faaliyetlerin ise bu kaynaşmaları geliştirdiğini ve güçlendirdiğini vurguladı.
             Oturumun diğer konuşmacıları olan Ford Otosan İK Direktörü Nursel Ölmez Ateş ve Şişecam Kıd.İK Direktörü Melih Özuyar’da aynı çerçevede kurumlarında yapılan çalışmalar konusunda değerli paylaşımlarda bulundular.
              Sunumlar sonrası söz isteyerek yine Ayşegül hanımın cevaplaması isteğimle; İşletmelerde bu güçlü iletişim için verilen bilgilerde hedef kitle genelde mavi yakalılar gibi olmakla,iletişimin çift yönlü olup katındaki mutfakta mesela üç yıldır çay demleyen görevlinin ismini bilmeyen (beyaz yaka) dedartman yetkilileri bulunduğunu düşündüğümü belirtip yalnızca beyaz yakalıların hedef grup olduğu ve etkili duygudaşlık kurma vb. Eğitimlerinin de bulunup bulunmadığını sordum.Ayşegül hanım Teşekkür etti bu sorum için ve önemli bir tespi olduğuna katıldığını bu hususta da çalışmaları bulunduğunu yani işletmede kurulacak güçlü iletişin için beyaz yakalılara da çok iş düştüğünü belirtti.

        TDC Eğitim Yönetim Danışmanı & Yönetici Koçu Dr Özlen Doğan : Kişisel İmaj,
              Dr.Özlem hanım öğle arası sandoviç bile kalmamışken kararımızı değiştirmeden ilgiyle takip ettiğimiz konusunaoldukça  hakim sunumlarında ;
-İş hayatında olsun özel yaşantımızda olsun kişisel imajımızın çok önemli olduğunu ve diğer İnsanlarla olan iletişim ve ilişki yönetiminde çok etkileyici bir rolü bulunduğunu,
– Kişisel imajımızın Kuracağımız tüm iletişimler için mihenk taşı değerinde olduğunu,
İŞ HAYATINDA BAŞARILI ETKİ İÇİN:
-Dik durun ve dik yürüyün.
-Selamlaşırken tebessüm edin.
-Tokalaşırken dikkatli olun.
–Kendinize güvenin,kendinizi sevin.
-Anlattıklarımız ile beden dili jest ve mimikleriniz doğru orantılı olsun.
TANIŞMA SIRASINDA :
-% 47 Gülümsemenin,
-% 31 Gözler
-% 11 Koku
-% 7.  Kıyafet
-% 4.  Saç
          Düzeyinde etkisi bulunduğunu, Dr Özlem hanım ayrıca her İnsanın Dünya’da tek olduğunu unutmaması gerektiğini,bizim kendimizi nasıl gördüğümüz yanında da başkalarının bizi nasıl gördüğünün de önemli ve gerçek düzeyin ortak kesişme noktasında olduğunu belitti.
          Özgüvenin yetenek ve donanı ile artacağı,kendimizi asla başkalarıyla kıyaslama yapmamamız gerektiğini,giyim ve kuşamda rahatlığın önde tutulmasınında fayda bulunduğunu,temiz ve düzenli olmanın modasının hep geçerli olduğunu,dolayısıyla karşımızdaki İnsanın önce beynine sonra kalbine link atmanın en etkili imaj Stratejisi olacağını vurguladı.
Peryön Başkan Yrd. Ve Boyner Holding Başkan Yrd.İK,Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik ve İletişim :Çalışan El Kitabından Şirket Anayasasına.
         İdil hanım öncelikle kongrenin kendi sunumuna kadar olan bölümlerinde kayda aldığı paylaşımlara yer vererek hepimiz için genel bir değerlendirme yapma fırsatı da diyebileceğimiz bir kesitle başladı paylaşımına ve buna örnek olarak Av.Mehmet Uçum’un’İnsan yönetilmez,ancak yönlendirilir.’i verebiliriz.
Daha sonra gelişmiş ülkelerde yerleşmiş başarılı yönetim yaklaşımlarından örnekler vererek devam edip,
         Mesela John Lewis şirketinde (İngiltere) çalışanların katılımının çok yüksek düzeyde olduğu ve şirkette hisse sahibi bulundukları örneğine yer verdi.Yönetim stillerinde Özgürlükçü bir anlayış yerleşmiş ise; Ortamı tanımlayan,Çatışma çözme yöntemlerine yer veren,DİNLEYEN,Etik ve   Disiplin sisteminde iken,
       Yasakçı yaklaşımın ise,Yasakları Tanımlayan Ve Uygulanacak Cezaları Belirleyecek Çalışma Yönetmeliği Oluşturmak durumunda olacağını belirterek, 
        Çalışma Yönetmeliğin;
        1-Eşitlik tanımı ve temel hakların tanınması .
        2- Yönetime katılım.
        3-Açık iletişim.
        4-İşbirliği
        İşletme işbirliği döngüsünün ise;Genel Yönetici(Ceo) _İş Hukukçu-Diğer Departmanlar-İç Denetim,İsg-Yöneticiler-İK şeklinde yapılanmasında fayda bulunduğunu, yalnızca sonuçlara göre değil süreçlere ve değerlere göre de değerlendirmeleri içeren bir yönetsel duruş segilenmesinin önemine yer verdi. Çalışanlar değişir,sistemler revize görür ancak kurum kültürü kalıcı olandır diyerek kurumsallığın ve kurum kültürünün ne denli önem taşıdığını, çalışanlarla ilgili bir anlaşmazlık durumunda bunun önce İK sonra Etik Kurula ve oradan da gerektiğinde Üst Etik Kurul yoluyla çözüm aranmadının uygun olacağını, çalışanların ancak iyi hissettiklerinde öneri verme yani gerçek katma değeri sağladıklarını vurguladı.

 

Yukarıdaki fofoğraf İK Blog Yazarlarının bir araya gelmelerinin,kaynaşma ve buluşmalarının sevincini ve mutluluğunu en iyi şekilde yansıtıyor.Yarışmada yarışmacı  olmak  da çok güzel.2014 Peryön İK Ödülleri yarışmacısı olan 26 Blog Yazarından her birimiz zaten ayrı ayrı üretip paylaştığımız  için paylaşmanın erdemini  ve onurunu tadmış kazanmış durumdayız.Ayrıca bu kareden hangi arkadaş ilk üçte olsa bu karenin güzelliği yine hiç şüphe yok ki aynı olacaktı.
Bu muhteşem tablonun oluşmasına katkı sağlayan Peryön yönetimine ve tüm İK Yazarı arkadaşlarıma sonsuz Teşekkür ederim.
Paylaşmak sevgidir,berekettir.
Nedim İleri

Bir Cevap Yazın