Skip to main content

ETKİLİ İLETİŞİM YALNIZCA GÜZEL KONUŞABİLMEK Mİ?

          
          Çağlar öncesinden  beri İnsanların ortak noktalarından ve ihtiyaçlarından olmuş iletişim.İsmi zaman zaman değişik şekilde adlandırılmış olsa da, geçmişte de bugün de şüphesiz yarın da önemi ve kıymeti belli ki hiç değişmeyecek.
      Önce bir İnsan ile diğer bir İnsan arasında ,sonraki aşama da gruplar arasında,kuruluşlar arasında,toplumlar arasında olmak üzere çok değişik boyutlar içermektedir. Öte yandan gerek soysal,gerek ekonomik ,gerekse kültürel açıdan bugünün koşullarındaki yeri ve önemi ise hepimizin bildiği üzere  zirve yapmış durumda.
İletişim bu denli önemli hale gelmiş.Dolayısıyla bilgi çağı İnsanı ve bilgi çalışanlarının bu  gelişmelere paralel şekilde mutlaka bu konudaki becerilerini bir gözden geçirmeleri gerekiyor.
.Bireysel  olsun ekipler veya gruplar arası olsun ,ya da kurumlar kuruluşlar veya toplumlar arası işin her ölçeğinde durum aynı.Yani kişiler gibi grupların,ekiplerin,işletmelerin ve geniş toplulukların da bu konudaki becerilerini sürekli gözden geçirip geliştirme ihtiyaçları söz konusu.
Çünkü artık kazanımlar veya kayıplar tıpkı satranç oyunu marifetliliği ile iletişimdeki etkinlik ve etkililikler ile doğrudan ilgili ve ilintili.
Bununla birlikte iletişim genel başlıklar altında,Konuşma,Dinleme ile Okuma ve Yazma olmak üzere dört ana yöntemi bünyesinde bulunduruyor.
Çokça karşılaşılan bir husus ise iletişimin güzel,etkili konuşma ve hitabetten veya yalnızca empati  ve iknadan ibaret olduğu.Oysa iletişim öylesine geniş ve kapsamlı bir olgu ki,içinde her bir etkenin ayrı ayrı yeri ve tesiri,rolü var.Konuşmanın yanında daha da etkili dinleme var ki ,etkisi ve çarpan katsayısı  değeri diğerlerinin üçünden öte.Ne yazık ki bunun çoğumuz bilincinde ve farkında değiliz.Bu kadar güçlü bir etkiye sahip dinleme(gönülden hele bağ kurup kalp gözü ve iç sesi ile dinleyebilmek) tarafını genellikle ıskalıyor ve iletişimde istenilen düzeyi de böylelikle elde edemiyoruz.
Netice itibarıyla iletişim şart hem de etkili iletişim.Ayrıca iletişim kelimesi kadar,yazıldığı kadar bir yer kaplamıyor. Dedik ya, gücü ve tesiri çok yüksek ve önemli.İçinde okuma yazma ile konuşma ve dinlemesi  var.Konuşmanın sesi var sözü var hele bir de vücut dili var ki bunun etki oranı da  tıpkı dinleme gibi sesi de sözü de aşıyor .Etki bakımından dinlemenin ikiz kardeşi.Beden dili deyince de bizim söylediklerimizin  doğal olarak samimiyet ve tutarlılığı burada ön plana çıkıyor.Beden dilinde bizim imajımız var bir de .Yani ilk oluşturacağımız algının olabildiğince doğru kurulmasına hizmet edecek faktör.İmaj olarak da işin öz güven uyandıran tarafı, fiziki görünümümüz ve sosyal farkında lığımız bu çerçevede kendini gösteriyor.
Bir şifre tecrübe paylaşımı bu konuda ;Sevgi,samimiyet ve  güler yüz çok güçlü üç anahtar.
Paylaşmak Sevgidir,Berekettir.

Nedim İleri .    

Bir Cevap Yazın