Skip to main content

DEĞİŞİM YÖNETİMİ BUGÜN YÖNETİMİN EN ÖNEMLİ İŞLEVİ

 

Yönetimin temel işlevlerine bir  göz atacak olursak ;Planlama,Organizasyonu oluşturma,Yöneltme–yönlendirme,Koordinasyon kurma ve Kontrol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilinen bu genel yönetim işlevlerinin belki içinde yer almakla, bugüne değin  çok öne çıkmamış veya bir başlığın bir bileşeni olsa da  yine de tek başına   çok tanımlanmamış bir kavramdan  artık bahsetmek mümkün.Bu kavramın ise  bu günün  temel yönetim başlıklarının tümüne en az eşit ağırlıkta   etkiye sahip özgün bir yönetim işlevi olan Değişim Yönetimi olduğu kuşkusuz.

Değişimin kabullenmesi birinci en önemli adım olmakla beraber,

Değişimin tüm sorumluluğunun üstlenilmesi,

Tüm organizasyonun bu değişimi benimsemesi için planlı  şekilde ve uygun araçlarla içten dışa aşağıdan yukarı bu sürecin işletilmesi için gerekli rehberlik ve öncülüğün sağlanması.

Sabırlı ve bütün bir iyimserlik sergilenmesi,

Değişim için gerekli öğrenme imkanlarının temin edilmesi,

Birim ölçeğinde de olsa aşılan mesafenin organizasyonun diğer bölümlerine aktarılması yönünde gönüllülük.

Hedeflenen yönde meydana gelmeye başlayan gelişmelerin (minimum  ölçekte de olsa ) mutlaka teşvik unsurlar ile desteklenmesi,

Oluşabilecek hataların tolere edilmesi, 

Ölçütler konup uygulamaların seyrinin izlenmesi.

Bu kadarı ile özetleyebileceğimiz değişim yönetimi ilkelerinin azim ve kararlılıkla sergilenmesi bu sürecin olmazsa olmazı diyebiliriz.

                                                                     

                    

                                  

 

Hepsinden ötesi günümüz iş ve yönetim profesyonellerinin bir rol model olarak, değişimin gelişim için gerekli olduğuna ilişkin tereddütsüz bir duruş sergilemeleri gerekiyor.

Değişimin benimsendiği alanda ise, yönetim temsili bulunan İnsanların yönelimlerinin değişim yönetimi ilkeleriyle uyumluluğu Değişim Yönetimi için çarpan etkisi en yüksek parametre olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Paylaşmak Sevgidir, Berekettir.
Nedim İleri
Blog             :nedimileri.blogspot.com

           Kişisel web: nedimileri.com

DEĞİŞİM YÖNETİMİ BUGÜN YÖNETİMİN EN ÖNEMLİ İŞLEVİ” hakkında 4 yorum

  1. Yöneten, yönetilen, üreten ve üretilen, kazanan ve kazandıran her şey insanlık için olmalı. Yalnız kendin için düşünemezsin muhakkak paylaşım gerekiyor.Herşeyin sadece senin oldugunu düşün ve kimseyle paylaşma mutlu olabilecekmisin muhakkak paylaşacak bir canlı olmasını isteyeceksin.Hayat paylaştıkça güzel.

  2. Orhan bey önemli olan çok güzel özetlediğiniz gibi ,paylaşip çoğaltabilmek üretileni .
    Çok Teşekkür ederim güzel yorumunuzla kazandırdığınız zenginlik için.Sağlık ve esenlikler dilerim

Bir Cevap Yazın