Skip to main content

Hoş geldin Şehri Ramazan.

Yazmak konusunda da en avantajlı bir dönemde iken hemen bu imkanı değerlendirmemek olur mu.Onbir ayın sultanı maneviyatın en yüksek düzeylerde seyrettiği bu güzel iklim çok şükürler olsun yüce Rabbimize yine sardı hepimizi, tüm inananları.Hemen havası belirdi çoştu,kardeşlik,yardımlaşma,dayanışma ve paylaşma. Paylaşma madden olabileceği gibi manen, yani duyguların ve hislerin paşlaşımı şeklinde de tezahür edebilir ve güzel duygular da paylaştıkça çoğalır hiç şüphesiz. Paylaşmak Sevgidir Berekettir. Bu güzel ay ,onbir ayın sultanı Ramazan da Paylaşmanın ve Bereketin en yoğun olduğu Mübarek ay.İşte Ramazanın onbir ay içerisinde bu güzel yerini oluşturan belki de en etkili simgeleri PAYLAŞMAK VE BEREKET. Paylaşmak için varlıklı olmakta gerekmiyor bir güler yüz bir tatlı söz bir samimi ve sıcak TEBESSÜM. İmkan dahilinde bir akrabamızı veya arkadaşımızı,komşumuzu İftara misafir etmek.Yine aynı kişilerden gelecek bir İftar davetine icabet etmek.Küçücük de olsa bir lokmamızı ayırıp bereketlenmesine vesile, bizden yardım umud edenlerle paylaşmak ve bu güzel havayı bünyemizde tüm zenginliği ve güzelliğiyle,coşkusu ile hissetmek.Bir yaşça büyüğümüzü arayıp hatrını sorup hayır duasını ve gönlünü almak. Bu satırları bu manada çoğaltmamız mümkün.İftar saati de yaklaşıyor.Dün bir orjinal paylaşıma tanıklık ettim onu da paylaşayım musadenizle ; semtimizin pazar kurulma günüydü dün ve pazarda küçük el örgüsü lifler,el bezleri gibi iki sebze kasası üstü ürünlerini sergileyen bir amcamız el arabasına oturmak için bir de tabure bağlamış onun üzerinde oturmuş ilgilenen olursa diye sergisini bekliyor,bu arada yaş itibari ile yine kendisine yakın bir amcamız da elinde bir karpuz ve domates poşetleri ile yanında durdu,poşetlerini yere bırakıp ayakta dinlenmeye başladı.Lif satan amca altındaki tabureyi bu hiç tanımasa da durumunu çok iyi anladığına hiç kuşku bulunmayan amcaya,devresine buyur etti ve o da şunu dedi, sana lazım değil mi?cevap çok etkileyici:ben böyle de iyiyim. Sağlık ve sevgi dolu Ramazanlar,

Hoş geldin Şehri Ramazan.” hakkında 2 yorum

 1. Nedim Bey ne güzel bir ramazan anektodu böyle…
  Türk İslam toplumlarının kültürel anlamında bir portresini çizmişsiniz….
  Ramazan özellikle Türkiyede farklı bir mutlulukla kutlanmakta..Bu gurur verici
  İnsani değerlerin hala var olması ve korunması bir ülkenin kültürel ve medeniyetinin sağlamlığının bir kanıtıdır.
  Hoşgörü,sevgi,saygı,paylaşma ve yardımlaşma şu kapitalist sistemler zincirinde can simidi gibidir…

  Sevgi ve saygılarımla

 2. Evet Gökhann bey,
  Bu Mübarek ayın havası gerçekten bir başka.Bu manevi varlıklarımız çok şükür bizlerin zenginliği.Hem sahip olduğumuz nimetlerin idraki hem insani sorumluluklarımızın bilenmesi manasında çok verimli bir zaman dilimi bu güzel ay.
  Paylaşma,yardımlaşma,dayanışma ve bereket gibi her biri ayrı ayrı çok öneme sahip hasletlerimizin yeşerip çoştuğu bu mübarek ay bir sayfa veya kitaplara sığmaz faziletler taşıyor.Bu yazım ancak acizane ufak bir paylaşım oldu inşallah,sizin gibi değerli kardeşlerimiz nezdinde makbul sayılmış ise de ne mutlu bize.İki yaşlı amcamız arasında geçen paylaşım çok muhteşemdi.O anı resmedip ekleyemedim bari bu kültürel zenginlik yansımasını paylaşayım taze taze diye hemen bahsettim.
  Selam eder,sağlık ve başarılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın