Skip to main content

YETKİNLİK VE İNSANİ DEĞERLER

 

                

                Bir sabah işe giderken işyerimize yakın bir mesafede bir caddede yürümekteydik. Birden önümüzde akan trafikte bir ses ve o an güzergâh üzerinde olan biz yayalar ürpertiyle sese doğru yöneldik.

                Bulunduğumuz cadde ve caddeye bağlanan bir sokağın birleştiği bir mevkide iki otomobil arasında oluşan ufak bir tampon teması ile meydana gelen  bir ses olduğunu hemen fark ettik. Yine on metre mesafeden bu iki özel otomobilden sürücü mahallindeki iki genç arkadaşın araçlarının uyarı lambalarını açıp süratle araçlarından indiklerini görünce  biz izleyenlerde ister istemez bir tedirginlik meydana geldi. Yine yaklaşarak bu kadar hafif bir hasar görünümüne vakıf olmakla bu iki arkadaşın bu yönelimini; şimdi maalesef sıklıkla böyle durumlarda cereyan eden tatsızlıklardan biri yine gerçekleşiyor diye düşünmekten kendimizi alamadık. Hal böyle iken bu iki arkadaş hemen tokalaşıp  önce birbirlerine selam verip ve ikisi de ağız birliği etmişçesine bir şeyiniz yok ya deyip birbirlerine geçmiş olsun dilemesinler mi? Bu  İnsan Değerleri ile yoğrulmuş ve aslında  pek normal ve  gerçekte beklenmesi gereken tabloya tanık olunca doğrusu şaşkınlığımız ve duygularımız tarif edilemez bir seviyedeydi. Ne yalan söyleyeyim o anda bizde oluşan şimdi yine bir sürü senden sebep, yok benden değil senden muhabbetli tatsızlık  bir durum diye düşünürken ve bu olumsuz beklentinin sevk ettiği mutsuzluk durumunda iken karşılaştığımız bu çok normal  ve sevindirici tabloyu o an önceden öngörmek mümkün olsaydı kayda almak ve kendimize dönük bir fark etme aracı olsun diye paylaşıp çoğaltmak isterdim.
               Bu yüzden hep dile getirmeye çalıştığımız bir duruş olan ‘Önce İnsan ve İnsan Değerleri ‘anlayışımıza çok uygun bulduğum bu anekdotu paylaşma isteğim bu yazıma vesile oldu. İnsan için en önemli değer: İnsana değer veren bir anlayışa sahip olabilmek, dolayısıyla da en önemli ve kıymetli yetkinlik de Diğerkâmlık ve  her daim İnsana Yaraşan İnsan Sevgisine sahip bir İnsan olabilmek diyorum.
               Paylaşmak Sevgidir, Berekettir.
               Nedim İleri 

Blog.                      : nedimileri.blogspot.com
Kişisel web sayfası: nedimileri.com

Bir Cevap Yazın