Skip to main content

Etik Ve Uyum Yöneticisinin Profesyonel Mesleki Yetkinlikleri Nelerden Oluşuyor?

İnsan kaynakları  yönetimi, iş ve yönetim alanında kuşkusuz önemli bir disiplin. Bununla beraber İnsan kaynakları yönetiminin bir diğer özelliği ise, işin öznesinde İnsan olması  ve de  bu uygulamaların tasarım ve  işleyicisi konumunda da  yine İnsanların bulunması.

Dolayısıyla  burada İnsan sevgisi ve saygısı, doğruluk gibi temel değerler; İnsan ilişkilerinin iyi bir temele inşa olup, güçlü bir  şekilde sürdürülebilmesi için olmazsa olmaz öneme sahip.

İnsan kaynakları Profesyonellerinin doğal olarak ilgi duyup sevdikleri bir konu olan  Etik konusunda yeni oluşturduğum ve iktisadi.org’da yayımlanan ” Etik Ve Uyum Yöneticisinin Profesyonel Mesleki Yetkinlikleri Nelerden Oluşuyor? başlıklı yazıma aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

Etik Ve Uyum Yöneticisinin Profesyonel Mesleki Yetkinlikleri Nelerden Oluşuyor?

Keyifli okumalar dilerim.

Paylaşmak sevgidir, berekettir.

Nedim İleri

Etik Ve Uyum Yöneticisinin Profesyonel Mesleki Yetkinlikleri Nelerden Oluşuyor?” hakkında 2 yorum

  1. Merhaba Nedim Bey,

    İşletme için en önemli girdi dediğimiz “insan” faktörünün verimli olması ve bu doğrultuda değer katması, gerekli koşulların yanında, etik değerler ve çalışma ilkeleri ile de devamlılık sağlar. Konuyu bu yönden ele almanız ve çarpıcı tespitleriniz doğrultusundaki değerlendirmeleriniz için, kaleminize sağlık.

    1. İlknur Hanım Merhaba, öncelikle yorum ve değerlendirmeleriniz ile konuya zenginlik kattığınız için Teşekkür ederim. Etik değerler ve iyi yönetişim iş ve yönetim alanında önemini,kıymetini her daim koruyup sürdürüyor. İşletme ve kurumlar da, tüm çalışanlara ortak değerler konusunda rehberlik sağlamalılar diye düşünüyorum. Sağlık ve esenlik temennilerimle,

Bir Cevap Yazın