Skip to main content

İnsan Kaynakları Mutlu Olmadan Müşteri Memnuniyeti Yakalanabilir Mi?

Günümüz çalışma yaşamı içinde tüm sektörler için olsun, işletmeler veya kurumlar için olsun amaç ve istenilen iş sonuçlarına ulaşmak bakımından; sürekli yeni teknikler, yöntemler, dolayısıyla Stratejiler üzerinde araştırmalar ve çalışmalar yapılıyor.

Bunun yanında, yine iş ve yönetim alanında bilişim teknolojilerinin de yakalanması bakımından, yenilik ve değişimlerin takibi ve değişim yönetiminin etkili biçimde uygulanması ise, iş ve yönetim alanında değişmeyen ihtiyaç olarak kendini göstermeye devam ediyor.

Peki bu iki güncel paradigmanın tasarım, planlama ve uygulaması, izlenmesi ve değerlendirmelerin yapılması manasında gerçek bilgi işleyicileri kimler? Elbette ki, İnsan Kaynağı. Çünkü işletme ve kurumların en kıymetli kaynağı durumundaki İnsan Sermayesinin: fikri sermaye,beşeri sermaye ve müşteri sermayesi boyutlarıyla önemi ve değeri tartışılmaz. İnsan kaynaklarının işine olan bağlılığı ve çalışma iklimi ve ortamından olan memnuniyet ölçüsü ise yönetim ve liderlik için  temel  eksen durumunda. Çalışanların aidiyet hissinin artması ve yetenekli personelin hem işletmeye kazandırılıp, hem de işletmede devamları bakımından yetenek yönetiminin etkili şekilde uygulanması 21.Y.Y Yönetim Stratejilerinin ve dolayısıyla Stratejik İnsan Kaynakları Yönetiminin öznesi. Bağlılığı yüksek personel ve bu ivme sonucu kaliteli üretimlerin gerçekleşmesi.

Çalışan memnuniyeti ölçme ve değerlendirme çalışmaları konusundaki yeni yazıma aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Mutlu Olmadan Müşteri Memnuniyeti Yakalanabilir Mi?

Keyifli okumalar dilerim.

Paylaşmak sevgidir, berekettir.

Nedim İleri

İnsan Kaynakları Mutlu Olmadan Müşteri Memnuniyeti Yakalanabilir Mi?” hakkında 2 yorum

 1. İnsan Kaynakları Yönetimi bireylerin duygu ve düşünceleri açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda yazının konusu kurumların insanlara karşı değer içerikli tutum sergilediklerini açığa kavuşturmuştur. Konu hakkında ben de şunu söyleyebilirim ki; insanlar değerlendirmelerde isimleri geçtiğinde çok da objektif olamayabiliyorlar. Bundan dolayı değerlendirmelerde kişi bilgilerinin bulunmaması daha olumlu ve gerçekçi sonuçlara ulaşmaya olanak sağlayacaktır.
  Saygılarımla…
  Hacettepe Üniversitesi
  Aktüerya Bilimleri Bölümü
  Esma KEDİCİ

  1. Esma Hanım Merhaba,
   öncelikle yorum ve değerlendirmeleriniz ile konuya kattığınız zenginlik için Teşekkür ederim. Sizlerin İnsan Kaynakları Yönetimi alanını ilgiyle takip etmeniz, dolayısıyla bu önemli yönetim alanını henüz iş yaşamına atılmadan keşfetmeniz manidar bir gelişme.
   Bununla beraber ölçme ve veri toplama/ analiz üzerine olan öğrenme yolculuğunuzun kariyer yolunuzda kıymetli bir temel oluşturacağını düşünüyorum.
   Sağlık ve başarılarınızın devamı temennilerimle,

Bir Cevap Yazın